UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
autocentrum

Sytuacja na małopolskim rynku pracy?

rynek pracy
W ubiegłym roku bezrobocie w Małopolsce spadło do poziomu, który nie był notowany od ponad dwóch dekad. Stale wzrasta również liczba przedsiębiorstw, a rozwój istniejących firm przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na pracowników, którzy z kolei mogą liczyć na wyższe niż dotychczas wynagrodzenia.


Takie wnioski płyną z „Oceny sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w roku 2016” opracowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

  Bezrobocie najniższe od lat

W minionym roku bezrobocie w Małopolsce spadło do poziomu, który nie był notowany w regionie od 1992 r. Pod koniec 2016 r. w małopolskich urzędach pracy zarejestrowanych było 96 531 bezrobotnych. Przypomnijmy, że rok wcześniej zarejestrowanych było o ponad 23 tys. osób więcej (119 601).

stopa

A jak przedstawia się poziom bezrobocia w naszym województwie? Jest on zróżnicowany – pod koniec 2016 r. najmniejsze bezrobocie było w stolicy województwa – Krakowie (3,6 proc.). Niemal czterokrotnie większe było jednak w powiecie dąbrowskim, gdzie wyniosło 13,9 proc.

bezrobocie w powiatach

Co warto jednak podkreślić – już dane z początkowego okresu 2017 r. pokazują, że bezrobocie w Małopolsce wciąż maleje. Na koniec kwietnia tego roku wyniosło 6,2 proc.

 

W Małopolsce pracuje coraz więcej cudzoziemców

 

Od 2012 r. coraz więcej imigrantów zarobkowych przybywa do Małopolski, a znaczny wzrost zainteresowania nastąpił w 2015 r. i utrzymywał się w roku ubiegłym. Wśród cudzoziemców otrzymujących prawo do wykonywania pracy w Polsce zdecydowanie dominują obywatele Ukrainy.

 

W ubiegłym roku cudzoziemcy najczęściej wykonywali prace fizyczne. Z dostępnych danych wynika też , że w ostatnim czasie w Małopolsce wzrosła liczba zawodów deficytowych, czyli takich, w których występuje niedobór pracowników w stosunku do potrzeb lokalnego rynku pracy. Konsekwencje? Pracodawcy mają coraz większe trudności w pozyskaniu odpowiedniej kadry pracowników, a co za tym idzie, także rosnące oczekiwania dotyczące wynagrodzeń w części zawodów. Zatrudniający często zmagają się także z problemem niedopasowania kompetencji i doświadczenia kandydatów do oferowanych miejsc pracy. Stąd też coraz częściej zatrudniani są przez przedsiębiorców pracownicy z zagranicy, głównie z Ukrainy. 

 

Z drugiej strony, w ostatnich latach widać zwiększające się zapotrzebowanie na cudzoziemców wykonujących zawody wymagające wyższych, często specjalistycznych kwalifikacji. Jest to związane m.in. z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstw, w tym tych z sektora usług biznesowych.

 

Coraz więcej nowych przedsiębiorstw

 

W ubiegłym roku w całej Małopolsce wzrosła liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Największy wzrost (o 3,3 proc.) miał miejsce w stolicy regionu – Krakowie oraz w podregionie krakowskim (o 1,9 proc.). Przedsiębiorstw przybywa przede wszystkim w sektorze usług biznesowych – m.in. w działalności naukowej i technicznej, informacji i komunikacji, obsłudze rynku nieruchomości – łącznie o 2 tys. podmiotów w ciągu roku. Tym samym sektor usług biznesowych pod względem liczby podmiotów zaczyna zbliżać się do największej dotychczas w Małopolsce branży, czyli branży handlowej.

A w jakich dziedzinach widoczny jest największy spadek liczby przedsiębiorstw? Najwięcej – w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (spadek o 2,3 proc.). Nieznacznie ubyło także podmiotów zajmujących się handlem oraz rolnictwem.

 

żródło: UMWM