Mieszkańcy Krynicy zdecydowali! Wyniki Budżetu Obywatelskiego na rok 2018
Po raz drugi w historii Krynicy-Zdroju mieszkańcy mieli możliwość partycypowania w wydatkowaniu puli pieniędzy z budżetu Gminy przeznaczonych na realizację zadań zgłoszonych przez społeczność miasta. W edycji Budżetu Obywatelskiego na rok 2018 kwota środków przeznaczona decyzją Burmistrza Krynicy-Zdroju na ten cel wyniosła 250 000 zł.
Propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Krynicy-Zdroju, którzy ukończyli 16 lat, mogli zgłaszać w terminie 3 kwietnia-12 maja br. W wyniku naboru wniosków mieszkańcy Krynicy złożyli 13 projektów zadań na łączną kwotę 1 441 473,85 zł. Spośród zgłoszonych wniosków, po weryfikacji formalnej i merytorycznej, Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zakwalifikował do głosowania 9 projektów, natomiast odrzucił 2 wnioski ze względu na brak zgodności z zapisami regulaminowymi Budżetu Obywatelskiego. Dwóch wnioskodawców wycofało swoje wnioski na etapie oceny merytorycznej.
Bardzo cieszy to, że w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego kryniczan nie opuścił zapał i chęć społecznego działania – mówi Dariusz Reśko, Burmistrz Krynicy-Zdroju. W okresie składania wniosków widać było duże zainteresowanie i zaangażowanie ze strony mieszkańców. Autorzy projektów częściej niż w zeszłym roku konsultowali się z pracownikami Urzędu Miejskiego w sprawie opracowania wniosków. Odbyły się również 4 spotkania informacyjne urzędników z mieszkańcami, podczas których omawiane były zasady Budżetu Obywatelskiego, odpowiadano na pytania ws. wypełniania wniosków, pomagano w ich opracowaniu, a mieszkańcy mogli wymieniać się pomysłami. Większość zgłoszonych przedsięwzięć dotyczyła remontów i doposażenia miejskiej infrastruktury, ale pojawiły się także pomysły o charakterze „miękkim”, które stanowiły propozycje zagospodarowania czasu wolnego i integracji mieszkańców. To wszystko pokazuje, że kryniczanie chcą współuczestniczyć w procesie decydowania o tym, na realizację jakich zadań przeznaczane są gminne pieniądze – dodaje Burmistrz Krynicy-Zdroju.
Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego na zaproponowane projekty trwało w okresie 29 maja - 23 czerwca. W głosowaniu mogli wziąć udział kryniczanie, którzy ukończyli 16 lat i mogli oddać maksymalnie 2 głosy na interesujące ich projekty. Mieszkańcy mogli głosować za pośrednictwem strony internetowej: krynica.budzet-obywatelski.org lub za pomocą karty do głosowania wrzucając ją do urny we wskazanych punktach lub też przesyłając wypełnioną kartę na adres Urzędu Miejskiego.
W głosowaniu oddano 1782 głosy, z czego liczba głosów ważnych wyniosła 1737. Po weryfikacji i podliczeniu głosów Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego opracował listę rankingową projektów, o których kolejności decydowała liczba zdobytych głosów.
Największe poparcie, a tym samym wybór do realizacji w roku 2018 w ramach Budżetu Obywatelskiego, uzyskało jedno zadanie, nr 8 „Otwarcie lata 2018 w Krynicy-Zdroju” (493 głosy ważne). Projekt zakłada realizację trzydniowego cyklu koncertów gwiazd sceny muzycznej podczas weekendu na przełomie czerwca i lipca 2018. Podczas każdego z koncertów planowany jest również kiermasz i prezentacja wyrobów regionalnych realizowany przez lokalnych przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe. Zadanie ma na celu promocję Krynicy-Zdroju, uatrakcyjnienie czasu wolnego mieszkańców oraz pobytu gości i turystów, wzbogacenie kalendarza kulturalnego Miasta.
Warto zaznaczyć, że na drugim miejscu listy rankingowej, z minimalnie niższym wynikiem, bo tylko 17 głosów mniej (476 głosy ważne), znalazł się ponownie zgłoszony przez mieszkańców Słotwin projekt „Choć, poćwicz i odpocznij nad potokiem”.
Liderzy obu projektów mocno zaangażowali się w promowanie swoich propozycji, demonstrując prawdziwą lekcję partycypacji społecznej. Należy tylko żałować, że kwota Budżetu Obywatelskiego nie może objąć obu projektów, które uzyskały tak duże wsparcie mieszkańców.
Dziękuję kryniczanom za aktywność, zarówno tym, którzy zgłaszali własne propozycje zadań, jak też tym którzy wzięli udział w głosowaniu – mówi Dariusz Reśko, Burmistrz Krynicy-Zdroju. Myślę, że po zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Krynicy mieszkańcy uwierzyli, że z własnej inicjatywy mogą zmieniać swe otoczenie i realizować najatrakcyjniejsze pomysły, dlatego liczba złożonych projektów i osób głosujących niewiele odstaje od wyników z roku 2016. Jestem przekonany, że taka aktywność oraz umiejętność integrowania się i współpracy naszych mieszkańców, będą przynosiły Krynicy same korzyści – podkreśla Burmistrz Krynicy.
Szczegółowe wyniki głosowania: krynica.budzet-obywatelski.org