UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Tragiczny wypadek na stoku narciarskim w Krynicy. Pracownik Słotwiny-Arena nie żyje

Mimo reanimacji, nie udało się uratować życia pracownika krynickiej ...

Z ostaniej chwili - Płonie budynek na Krzyżówce.

Płonie budynek na " Krzyżówce " . Konstrukcja budynku w każdej chwili ...

Grzegorz Biedroń idzie na sądeckiego marszałka?

Rządząca przez kilkanaście lat w małopolskim sejmiku koalicja ...

12 listopada dniem wolnym.

Dzisiaj, 7 listopada, Sejm po raz kolejny zajął się ustawą dotyczącą ...
autocentrum
ubezpieczenie na zycie michal elzbieciak

Policjanci zabezpieczyli dzieło sztuki utracone w czasach wojny

obrona lwowa sichulski
Obrona Lwowa
autorstwa Kazimierza Sichulskiego to dzieło sztuki powstałe w 1928 roku, a utracone w czasach wojny. Obraz widniał w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako obiekt utracony, jednak dzięki staraniom policjantów i pracowników ministerstwa dzieło zostało odnalezione.


6 listopada br. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego sądeckiej Policji wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w obecności pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, zabezpieczyli obraz Obrona Lwowa, który znajdował się w jednym z domów na terenie gminy Gródek nad Dunajcem. Dzieło pędzla Kazimierza Sichulskiego stanowi dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury i widniało w bazie strat wojennych ministerstwa pod nr 63400 jako obiekt utracony w czasach wojny.

Proces odzyskania tego dzieła należącego do Skarbu Państwa rozpoczął się już we wrześniu tego roku. Wówczas pracownicy ministerstwa zwrócili się do Policji o pomoc w jego odzyskaniu, informując w piśmie o możliwości ukrycia, zniszczenia lub rozporządzenia dziełem przez jego obecnego posiadacza. Policjanci przeszukali miejsce zamieszkania Sądeczanina, który miał posiadać obraz, jednak płótna w tym miejscu nie było.

Sądeccy policjanci pracując nad tą sprawą ustalili jednak jeszcze inny lokal, w którym ten sam mężczyzna mógł dzieło przechowywać. Jak się okazało, ich trop był właściwy i dopiero tam mężczyzna przekazał funkcjonariuszom obraz, który następnie zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wydział Kryminalny sądeckiej Policji, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu nadal prowadzi w tej sprawie śledztwo.

 

 

 

 

 

źródło: nowy-sacz.policja.gov.pl

Relacje Wideo