UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Tragiczny wypadek na stoku narciarskim w Krynicy. Pracownik Słotwiny-Arena nie żyje

Mimo reanimacji, nie udało się uratować życia pracownika krynickiej ...

Z ostaniej chwili - Płonie budynek na Krzyżówce.

Płonie budynek na " Krzyżówce " . Konstrukcja budynku w każdej chwili ...

Grzegorz Biedroń idzie na sądeckiego marszałka?

Rządząca przez kilkanaście lat w małopolskim sejmiku koalicja ...

12 listopada dniem wolnym.

Dzisiaj, 7 listopada, Sejm po raz kolejny zajął się ustawą dotyczącą ...
autocentrum
ubezpieczenie na zycie michal elzbieciak

Budowa Krynickiego Aquaparku coraz bliżej

Termin wbicia łopaty pod budowę Krynickiego Aquaparku zbliża się wielkimi krokami. Jak nieoficjalnie wiadomo, zaledwie kilka miesięcy dzieli nas od tego historycznego wydarzenia, które odmieni oblicze Krynicy i nada nowy impuls rozwojowy całej naszej gminie. W ten oto sposób Krynica dołączy do elitarnego grona górskich miejscowości wypoczynkowych, które obok standardowej oferty przyciągającej turystów w sezonie zimowym (narty, snowboard itp.), zdolne są dostarczyć odwiedzającym wystarczającej ilości atrakcji także poza tym sezonem. Nie ulega wątpliwości, że dzięki tej przełomowej inwestycji wiosną, latem i jesienią przyjedzie do nas zdecydowanie więcej gości. Zapełnią się hotele, pensjonaty i kwatery prywatne na terenie całej gminy. Na tym jednak nie koniec. Nie należy bowiem zapominać, że tego rodzaju obiekty mają zdolność przyciągania innych inwestorów.

Wiemy już, że budynek Krynickiego Aquaparku zostanie posadowiony podłużnie na centralnej i południowej części działki, na której obecnie znajduje się boisko piłkarskie. Taka lokalizacja inwestycji od samego początku była brana pod uwagą jako najbardziej prawdopodobna. O jej wyborze zdecydowało ostatecznie bezpośrednie sąsiedztwo hali lodowej. W trakcie trwających wiele miesięcy prac koncepcyjnych okazało się bowiem, że hala ta posiada dużą nadwyżkę ciepła produkowanego przez agregaty schładzające taflę lodową. Zaangażowani w projekt inżynierowie doszli do wniosku, że ta nadwyżka może być z powodzeniem wykorzystana do podgrzania wody niezbędnej do funkcjonowania infrastruktury Aquaparku. Nie zastąpi ona wprawdzie innych źródeł energii, ale bez wątpienia znacząco obniży koszty eksploatacji obiektu. Ze wstępnych szacunków wynika, że ta niestandardowa metoda podgrzania wody przyniesie ogromne oszczędności w skali całego roku nawet wtedy, gdy jej zastosowanie podniesie temperaturę o 1–2 stopnie C. W chwili obecnej czekamy na bardziej precyzyjne obliczenia w tym zakresie.

aquapark



Jak będzie wyglądał budynek Krynickiego Aquaparku? Z dołączonej wizualizacji wynika, że pracownia projektowa zaproponowała architekturę charakterystyczną dla regionu – układ połączonych brył ze stromymi dachami dwuspadzistymi. Nowoczesność i funkcja obiektu zostały podkreślone dużymi przeszkleniami elewacji wejściowej. Do głównej bryły od strony zachodniej dochodzić będzie bryła o analogicznym (dwuspadzistym) kształcie. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano otoczone z trzech stron podwórko, sprawiające przytulne i kameralne wrażenie. Zostanie ono podzielone na dwie części, każda podległa innemu kompleksowi – jedna basenowemu, druga saunowemu. W północnej części budynku, nad jego bryłę, wystawać będzie wieża, na szczycie której, na wysokości 9 metrów, zainstalowany zostanie start zjeżdżalni o długości około 80 metrów.

Od strony północnej rozmieszczono parkingi, obsługę techniczną, a także funkcje, które nie wymagają dużo naturalnego światła – siłownię, zjeżdżalnie oraz przebieralnie. Od strony południowej – lepiej nasłonecznionej – ulokowano basen rekreacyjny i brodzik dziecięcy, a także zespół saunowy oraz wewnętrzny plac z atrakcjami: basenami zewnętrznymi i saunami.

Prawie wszystkie funkcje Aquaparku zostaną rozmieszczone na parterze. Zespół saunowy będzie połączony z halą basenową. Zespół ten posiadać będzie własne wejście z zewnątrz z dedykowaną przebieralnią – tak, by mógł działać niezależnie od reszty obiektu, na przykład kiedy ta reszta będzie zamknięta wieczorem. Na piętrze nad przebieralniami (na tarasie technicznym) rozmieszczono główną (basenową) centralę wentylacyjną. Dla siłowni i aerobiku zaprojektowano wspólną salę o pow. 218 m2. Sala będzie obsługiwana przez basenowy zespół przebieralni z natryskami i WC. Przy sali zaprojektowano pokój trenera i magazyn. Powierzchnia piwnicy zarezerwowana jest dla zespołu pomieszczeń technicznych oraz zespołu przebieralni personelu (plus pomieszczenie socjalne).

Hala basenowa zostanie wyposażona w następujące elementy:

A – Basen pływacki o długości 25 metrów i szerokości 13 metrów (pow. 325 m2). Basem będzie głęboki na 1,8 m i zostanie podzielony na 6 torów, z których 3 wyposażone zostaną w podnoszone dno.

B – Basen rekreacyjny o pow. 129 m2 (o głębokości zmiennej od 0,9 m do 1,2 m), z dodatkowymi atrakcjami w postaci: huśtawki wodnej, siedziska i leżanki napowietrzającej, gejzerów, wulkanu, masaży bocznych podwodnych oraz masaży karku.

C – Brodzik dla dzieci o pow. 36 m2 i głębokości 30 cm z miękkim dnem, z dodatkowymi atrakcjami w postaci: zjeżdżalni dziecięcej „słonika”, grzybka wodnego, fontanny i wiadra.

D – Basen będący lądowiskiem dla zjeżdżalni rodzinnej.

Wszystkie niecki zostaną wykonane ze skręcanych paneli ze stali szlachetnej powlekanych laminatem w kolorze błękitnym. Zaprojektowano też zjeżdżalnię rodzinną prostą o długości 9 metrów i szerokości 3 metrów z lądowaniem w wydzielonym basenie oraz zjeżdżalnię rurową otwartą o długości około 80 metrów z własnym lądowiskiem. Przy hali basenowej przewidziano także pomieszczenie ratownika z zapleczem.

Obiekt zostanie wyposażony w trybuny dwurzędowe na ok. 100 miejsc. Takie rozwiązanie zapewni najlepszą widoczność i komunikację. Dodatkowo umożliwi dobry kontakt widzów (rodziców) z zawodnikami (dziećmi). Liczba miejsc na trybunach i parametry niecki pozwolą organizować zawody na poziomie regionalnym.

W skrzydle dochodzącym poprzecznie do głównej bryły budynku zaprojektowano bogaty zespół saunowy. Posiadać on będzie swoje własne wejście wraz z przebieralniami, dzięki czemu może funkcjonować niezależnie od reszty Aquaparku. W pakiecie saun przewidziano: dwie sauny fińskie – dużą (z widokiem na wewnętrzne podwórko) i małą (szybciej nagrzewającą się); saunę suchą łagodną, infrared, parową łagodną i parową gorącą, a także grotę śnieżną. Poza saunami w zespole zaprojektowano urządzenia schładzające – wiadra, bicze szkockie, basen lodowy i brodzik z prysznicem. Przewidziano także miejsce na salę tepidarium – salę relaksu.

Na „podwórku” główną atrakcję stanowić będą dwa baseny zewnętrzne. Każdy podlegać będzie innemu zespołowi; północny – hali głównej; południowy – zespołowi saunowemu. Baseny rozdzielone zostaną pasem zieleni. Od strony południowej podwórko zamykać będzie pawilon, w którym zaprojektowano dodatkowe trzy sauny oraz magazyn na leżaki. Jeszcze dalej na południe, przy granicy działki, przewidziano miejsce na boisko o standardowym rozmiarze „szkolnym” 16 x 30 m.


aquapark krynica

Relacje Wideo