UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Tragiczny wypadek na stoku narciarskim w Krynicy. Pracownik Słotwiny-Arena nie żyje

Mimo reanimacji, nie udało się uratować życia pracownika krynickiej ...

Z ostaniej chwili - Płonie budynek na Krzyżówce.

Płonie budynek na " Krzyżówce " . Konstrukcja budynku w każdej chwili ...

Grzegorz Biedroń idzie na sądeckiego marszałka?

Rządząca przez kilkanaście lat w małopolskim sejmiku koalicja ...

12 listopada dniem wolnym.

Dzisiaj, 7 listopada, Sejm po raz kolejny zajął się ustawą dotyczącą ...
autocentrum
ubezpieczenie na zycie michal elzbieciak

1,6 mln już jest dla Norberta.

koniec zbiorki Norbert a
Oficjalny koniec zbiórki. Rodzina dziękuje

W weekend rodzina Norberta Gumoli oficjalnie ogłosiła, że pieniądze na jego leczenie już są i zakończyła zbiórki. Udało się coś, co wydawało się niemożliwe do wykonania. Podczas trwającej 5 miesięcy akcji charytatywnej zebrano na leczenie chłopca kwotę 1619 490 złotych.

W listopadzie zeszłego roku u Norberta Gumoli z Mochnaczki Niżnej koło Krynicy zdiagnozowano nawrót złośliwego raka neuroblastomy. Okres remisji trwał 6 lat. Nawrót choroby po tak długim czasie to bardzo rzadki przypadek. Wraz z rakiem wrócił koszmar szpitali i ciągłego strachu.

Chłopiec zgodnie z ustalonym protokołem przeszedł wszystkie etapy leczenia. Musiał mieć operacyjne wycięcia guza, który znajdował się między klatka piersiowa a kręgosłupem, przeszedł wyniszczające cykle chemioterapii, autoprzeszczep i radioterapię. Pozostała jeszcze terapia przeciwciałami, która nie jest refundowana, a musi być podana, aby zwiększyć szanse na wyzdrowienie. W czerwcu ustalono dla Norberta indywidualny koszt leczenia. Był to bardzo ciężki czas, ponieważ Norbert zaczynał trudny i ryzykowny etap leczenia, czyli autoprzeszczep we wrocławskim szpitalu. Rodzice wtedy usłyszeli, że zdrowie ich synka będzie kosztować 1 619 490 złotych. Kwota była bardzo wysoka, ale każde życie jest bezcenne i trzeba je chronić wszystkimi środkami.

Kwota ta wydawała się całkowicie poza zasięgiem, a trzeba ja było zdobyć do października. Oprócz strachu o Norberta, doszedł niepokój, bo przecież jakoś trzeba działać, coś zrobić żeby te pieniądze uzbierać. Rodzina dokonała rzeczy bardzo trudnej wręcz niemożliwej. Zaczęło się małymi kroczkami powoli od rejestracji zbiórek w ministerstwie i rozgłaszania, gdzie się dało, że taka pomoc jest potrzebna. Pomocną dłoń wyciągnęła także gmina Krynica-Zdrój. Burmistrz Dariusz Reśko ogłosił, że Urząd Miejski obejmuje patronatem zbiórki i dołoży wszelkich starań, aby pomóc rodzinie Norberta. Gmina wydrukowała też ulotki informacyjne o zbiórce dla chłopca.

I tak kamyk po kamyku ruszyła lawina pomocy. Rodzina zbierała pieniądze po festynach w kościołach i na imprezach okolicznościowych, ale każdy to wie, bo niemal każdy mieszkaniec Sądecczyzny zna pomarańczową puszkę i wolontariuszy zbierających dla Norberta. W pomoc zaangażowali się znajomi i nieznajomi, ale wrażliwi na nieszczęście innych ludzie. Ruszyły strony internetowe i aukcje na Facebooku.

Ostateczne zakończenie zbiórek było możliwe po uzyskaniu od Ministerstwa Zdrowia potwierdzenia o refundacji części kosztów terapii. Na tę decyzję rodzina czekała 2 miesiące. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy urzędnicy uruchomią dla Norberta specjalne środki. W pomoc zaangażowała się także Polonia z Chicago. Fundacja You Can Be My Angel zbierała dla Norberta, lecz z uwagi na decyzję Ministerstwa, pieniądze od "Aniołków" zostaną przekazane na inne potrzebujące dziecko z Polski.

Przez ostatnie 5 miesięcy, kiedy prowadziliśmy zbiórki pieniędzy dla syna, spotkaliśmy się z wielką dobrocią, ofiarnością i wsparciem ze strony wielu ludzi. Ciężko was wszystkich wymienić i wszystkim imiennie podziękować. To dzięki Wam Norbert mógł zacząć leczenie. Zawsze zostaniecie w naszych sercach - mówią Ewa i Piotr - rodzice Norberta.

- Kochani wolontariusze - wiemy, że dla nas przejechaliście tysiące kilometrów, załatwiliście setki spraw i poświęciliście mnóstwo czasu.

- Ogromne podziękowania składamy osobom z naszego najbliższego otoczenia, które były dla nas ciągłą inspiracją. Wasze pomysły i samodzielność w działaniu były bezcenne. My sami nie bylibyśmy w stanie włączyć się we wszystkie akcje. Dzięki wam mogliśmy się skupić na Norbercie i jego leczeniu.

- Podziękowania kierujemy także do naszej wioski Mochnaczki, od której otrzymaliśmy ogromne wsparcie finansowe i psychiczne oraz wszystkim pozostałym wioskom gminy, które natychmiast ruszyły z pomocą.

- Bóg zapłać także Księdzu Janowi Godkowi.

- Jesteśmy wdzięczni szkołom, które włączyły się w akcje "Składka zamiast Kwiatka", a także wszystkim ludziom, którzy działali organizując zbiórki w Internecie.

- Składamy wyrazy uznania gminie Krynica-Zdrój i burmistrzowi Dariuszowi Reśce za objęcie patronatem naszej zbiórki oraz możliwość kwestowania na wszystkich imprezach gminnych, dziękujemy za zainteresowanie i dobre słowo.

- Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia za pokrycie części kosztów leczenia dzięki tej, długo wyczekiwaniem informacji mogliśmy zakończyć zbiórki.

-Dziękujemy Fundacji You Can Be My Angel z Chicago, za obięcie opieką Norberta. Jesteśmy pełni podziwu dla waszych pomysłów, zaangażowania i poświęceniu w bezinteresownym pomaganiu innym. Będziemy Wam kibicować.

-Chcielibyśmy podziękować także całej redakcji Sądeczanina. Reporterzy portalu towarzyszyli nam w wielu akcjach opisując przebieg zbiórek i informując mieszkańców Sądecczyzny o stanie zdrowia Norberta. Dzięki nim, wiedzieliśmy, że do wszystkich zainteresowanych dotrą informacje o naszej walce.

Choć jest już cała suma, niektóre zbiórki są dopiero rozliczane i pieniądze nadal wpływają na konto. Zostaną one zatrzymane przez 5 lat na subkoncie Norberta w fundacji Kawałek Nieba, aby zabezpieczyć ewentualne koszty dalszego leczenia. Po tym okresie, wszelkie niewykorzystane środki zostaną przekazane innemu potrzebującemu dziecku. Rodzice Norberta będą mieć pierwszeństwo wyboru i zdecydują, do kogo trafi pomoc.

Rodzina teraz może odetchnąć z ulgą, ponieważ wie, że pieniądze już są i Norbert otrzyma całe niezbędne leczenie. Wszystko, co mogli zrobić ludzie zostało zrobione. Dzięki zaangażowaniu całego regionu, a także wielu ludzi z całego świata udało się dokonać niemal niemożliwego. Chłopca teraz czeka pół roku terapii, dzięki której zminimalizowane zostanie prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Każdy darczyńca ma w tym swój udział i powinien być z siebie dumny. Każda, nawet najmniejsza kwota wrzucona do puszki lub wpłacona na konto tworzy tą zawrotną sumie 1,6 mln, która ratuje Norbertowi życie.

koniec zbiorki Norbert
21 tysięcy dla Norberta z Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Rodzice Norberta mają nadzieję, że w marcu wraz z podaniem ostatniej dawki immunoterapii ich syn zamknie drzwi oddziału szpitalnego i zapomni o onkologicznym koszmarze.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja.

Relacje Wideo