UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Tragiczny wypadek na stoku narciarskim w Krynicy. Pracownik Słotwiny-Arena nie żyje

Mimo reanimacji, nie udało się uratować życia pracownika krynickiej ...

Z ostaniej chwili - Płonie budynek na Krzyżówce.

Płonie budynek na " Krzyżówce " . Konstrukcja budynku w każdej chwili ...

Grzegorz Biedroń idzie na sądeckiego marszałka?

Rządząca przez kilkanaście lat w małopolskim sejmiku koalicja ...

12 listopada dniem wolnym.

Dzisiaj, 7 listopada, Sejm po raz kolejny zajął się ustawą dotyczącą ...
autocentrum
ubezpieczenie na zycie michal elzbieciak

Park jak z bajki. Zobacz, jak będzie wyglądać Polana Janówka


polana janowka 1
Wykonawca projektu prac na Polanie Janówka w Krynicy-Zdroju udostępnił właśnie szczegółowe wizualizacje pokazując, jak to jedno z najpiękniejszych miejsc w uzdrowisku będzie wyglądać. Park ma się zmienić w "Tajemniczy Ogród" pełen zieleni i urokliwych zakątków.

Polana Janówka została włączona do programu rewitalizacji centrum uzdrowiskowego Krynicy -Zdroju. Program ten pod nazwą Kurort Krynica jest już od kilku lat realizowany przez gminę i burmistrza Dariusza Reśkę. W czerwcu podpisano umowy z wykonawcą wartych 7 mln złotych prac. Gminie udało się uzyskać dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości aż 5 mln złotych. Firma wyłoniona w toku przetargu ma za zadanie opracować plan rewitalizacji, a potem wykonać wszystkie prace.

Właśnie zostały udostępnione szczegółowe wizualizacje. Projektantka Kamila Kamińska postawiła na
zieleń, wodę i kamień. Prace obejmą 1,06 ha terenu parkowego. Polana Janówka ma zyskać nowy blask, jednak głównym celem prac jest przywrócenie miejscu jego pierwotnego wyglądu z okresu XX lecia międzywojennego. Na takie rozwiązanie zgodził się także konserwator zabytków, który czuwa nad realizacją prac.

Według projektu, park ma się stać szczególnie atrakcyjny dla dzieci i młodzieży chcącej wypoczywać na trawie wśród pięknej roślinności. Na polanie będzie strefa zabaw dla dzieci, z huśtawkami i małą architekturą. Będą też nowe ławki schowane między bujną roślinnością i zielonymi pergolami. Nowego blasku miejscu ma dodać stylowe oświetlenie. Park ma stać się enklawą spokoju.

Zmieni się wejście na Polanę, ponieważ pomnik Nikifora Krynickiego zostanie nieznacznie przesunięty w głąb parku i po jego obu stronach powstaną alejki spacerowe. Odnowiona zostanie, usytuowana w centralnej części fontanna, a także mostek i koryto potoku Palenica.

Pomnik Nikifora zajmuje w tej przestrzeni bardzo ważne miejsce. Został on odsłonięty w 2005 roku w 110 rocznicę urodzin malarza. Uroczystości przewodniczył ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, goszczący w Krynicy z okazji Forum Ekonomicznego. Autorem dzieła jest polski rzeźbiarz Czesław Dźwigaj, któremu tak bardzo zależało na upamiętnieniu łemkowskiego artysty, że zrzekł się honorarium za pomnik i jeszcze częściowo sfinansował jego odsłonięcie.

Prace na Polanie Janówka ruszą z początkiem roku - mówi Dariusz Reśko burmistrz Krynicy-Zdroju - cała inwestycja zakończy się do 31 sierpnia 2019. Jestem bardzo szczęśliwy, że kolejny etap programu Kurort Krynica wchodzi w sferę realizacji. Każdy z tych projektów wymagał wiele pracy, ponieważ trzeba sporządzić szczegółową dokumentację, wystarać się o środki zewnętrzne, w tym przypadku z Regionalnego Programu Operacyjnego, bez których gminy nie byłoby stać na sfinansowanie inwestycji. Teraz, przed nami nadzór nad realizacją prac i oczywiście rozliczenie projektu. Ten końcowy etap jest szczególnie ważny, ponieważ złe rozliczenie dofinansowania unijnego może skutkować koniecznością zwrotu dotacji. Dlatego zawsze osobiście sprawdzam i zatwierdzam te działania.

polana janowka 2polana janowka 3polana janowka 4polana janowka 5polana janowka 6polana janowka 6

 

 

 

Redakcja

Relacje Wideo