Od dziś, czyli od 1 czerwca wchodzą zaostrzone przepisy drogowe. Za spowodowanie wypadku po alkoholu, w którym ktoś zostanie ranny albo zginie kierowca obligatoryjnie trafi za kratki. Kara więzienia do 5 lat grozi tym, co będą prowadzić auto mimo zakazu sądowego. Tacy kierowcy od razu tez stracą prawo jazdy na pięć lat.
Od dziś. Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.Do wczoraj: 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.
Od dziś. Sprawy związane z wykroczeniami drogowymi przedawniać się będą w sprawach, w których wszczęto postępowanie, dopiero po trzech latach od momentu popełnienia czynu. Do wczoraj. Przedawnienie następowało już po dwóch latach
Od dziś. Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę nawet do pięciu lat więzienia. Sąd wydawać będzie obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Do wczoraj. Kary więzienia orzekane były jedynie do lat dwóch i zazwyczaj były zawieszane.
Od dziś. Kierowca, który świadomie będzie uciekał przed policją na sygnale, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Do wczoraj. Nawet najbardziej brawurowe ucieczka stwarzające ogromne zagrożenie na drodze traktowana było jak wykroczenie, zagrożone jedynie grzywną lub karą aresztu do 30 dni.
Od dziś. Gdy kierowca trafi przed sąd za wykroczenie lub przestępstwo drogowe sędzia będzie miał pełny wgląd w historię mandatów, kar, wyroków, orzeczeń.
Do wczoraj. Kierowcy dostawali czasem bardzo łagodne wyroki tylko dlatego, że sędzia orzekający nie miał zupełnie pojęcia o tym, że ci na przykład wcześniej byli karani za wykroczenia drogowe.
źródło: sadeczanin.info
foto: GR